Katarína Gerhátová: Výzvou bola zmena od žien k mužom
16. apríla 2015
O tom, že MBK Karlovka Bratislava sa niekoľko rokov dozadu vydala správnym smerom niet už žiadnych pochýb. Hráči všetkých družstiev majú nadštandardný servis, o kondičnú prípravu sa v mládežníckych kategóriách stará sympatická Katarína Gerhátová.
Do Karlovky sa sympatická študentka Fakulty telesnej výchovy a športu v Bratislava dostala vďaka ponuke šéftrénera klubu Františka Kubalu tesne pred začiatkom sezóny 2013/2014. Dovtedy pracovala pre čisto ženský basketbal klub, ako sama priznáva, táto zmena bola pre ňu výzvou, ktorú bez váhania prijala. Prváčka na magisterskom štúdiu kondičného trénerstva sa tejto oblasti venuje tretím rokom. „Momentálne okrem MBK Karlovky Bratislava pôsobím v dvoch centrách, kde s klientami pracujem či už skupinovo, alebo individuálne. Úspechom je pre mňa každý aj ked zničený, ale stále spokojný klient po tréning, a najmä po dlhšej tréningovej spolupráci, počas ktorej sa nám podarí splniť vopred stanovený cieľ,“prezrádza svoju momentálnu situáciu Gerhátová.
Ako už bolo vyššie spomenuté, veľkým lákadlom bol prechod zo ženského na mužský, resp. chlapčenský kolektív. „Každý, kto si kedy vyskúšal obidve vie, že sú to kompletne odlišné záležitosti. Taktiež mi je sympatická vízia klubu, práca s mládežníckymi kategóriami a v neposlednom rade ľudia, ktorí klub tvoria. Bez dobrých medziľudských vzťahov a „chémie“ pri družstvách by to nešlo.“„Džerina“ má na starosti hlavne chod kondičnej prípravy družstva kadetov a starších žiakov, prípravu hráčov na zápasovú záťaž, predchádzanie zraneniam a keď už sa vyskytne nejaké zranenie, tak jej snahou je urobiť všetko preto, aby sa čo najskôr dostali späť na palubovku.“Od rozcvičenia až po záverečný strečing sú stále pod dohľadom, vďaka ostatným trénerom, ktorí sú prítomní aj na týchto kondičných tréningoch sa informácie prenášajú aj do tých basketbalových, čo veľmi pomáha na jednej strane mne, na druhej určite najmä chalanom. Samozrejme, ak majú chalani nejaký zdravotný problém, ktorý ich v baskete limituje a obrátia sa na mňa, snažím sa im s ním pomôcť.“
S úsmevom kondičná trénerka prezrádza, že najčastejšou požiadavkou hráčov je, či musia vykonávať toľko sérií a opakovaní. Mimo toho sa hráči informujú ohľadne bolestí niektorých svalov a zranení, čo s tým môžu a nemôžu robiť. Odhalenie nejakých nedostatkov je skôr otázka diagnostiky, ale ako Katka hovorí, isté základné veci už má v oku a dokáže si tak všimnúť základné svalové nerovnováhy, nesprávnu koordináciu či techniku vykonania cvičení. „Najľahšie sa všimne to, že hráč nemá motiváciu a na tom sa snažím pracovať tiež.“ Zdrojom informácii pre študujúcu kondičnú trénerku sú odborné štúdie na internete. Priznáva, že výhodou dnešnej doby je fakt, že v momente ako si o niečom prečíta, má možnosť pozrieť video v praxi, respektíve pozitívne alebo negatívne reakcie trénerov či zverencov. Informácie zbiera aj v škole, od skúsenejších kolegov a trénerov, ktorí sú v tejto oblasti dlhšiu dobu.
Aké sú najnovšie trendy v kondičnej príprave basketbalistov? „Mňa v poslednej dobe zaujalo a veľmi potešilo, že tréneri hráčov NBA využívajú v príprave stroje známeho pána Pilatesa ako Reformer či Wunda Chair, na ktorých som mala možnosť pracovať aj ja sama už pár rokov dozadu, keď som rehabilitovala po zranení kolena. Pre mojich chalanov v Karlovke bolo prekvapením aj využitie aplikácie časovača na intervalový tréning v tablete. Nemajú ho radi, lebo hnusne pípa a zdá sa im, že intervaly odpočinku meria až moc krátke (úsmev).“Všetko však nie je len o príprave basketbalistov, ako na záver rozhovoru prezrádza Katka: „V práci sa stretávam s rôznymi ľudmi, ktorí odo mňa očakávajú pomoc, takže sa snažím získavať informácie z čo najširšej oblasti. Väčšinou aj semináre a príspevky, na ktorých som sa zúčastnila sa týkali kondičnej prípravy v rámci viacerých športov, či problematiky zachovania zdravia bežnej populácie. Nebudem však klamať, basket je basket, a vždy ma príspevky o ňom bavia najviac (úsmev).“
Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk