Karlovka a Senec spojili sily pre družstvo žiakov a mladších žiakov
30. marca 2015
Trojročná spolupráca medzi Sencom a Karlovkou úspešne napreduje, v tomto ročníku sa hráči zúčastňujú pod spoločnou hlavičkou oblastnej súťaže žiakov a mladších žiakov. Gabriela Rebrošová a Denisa Zambová nám prezradili niečo viac o sezóne.
Ako sme už vyššie naznačili, žiaci a mladší žiaci spolu tvoria jednu tréningovú skupinu, ktorú vedú dve sympatické trénerky – za MBK Karlovka Bratislava je to Denisa Zambová, za GABBO Senec Gabriela Rebrošová . S pomocou spolupráce sa tak môžu hráči zúčastňovať dvoch súťaží – súťaže žiakov a mladších žiakov. „Trénujeme ako jedna tréningová skupina - hráči MBK Karlovka v Bratislave (ročník 2001 a 2002) a hráči GABBO Senec v Senci, ale hráme dve súťaže Žiaci (2001) pod hlavičkou MBK GABBO Karlovka a Mladší žiaci (2002) ako GABBO Senec Karlovka. Takéto optimálne riešenie pre Karlovku a Senec bolo odsúhlasené vedením klubu na začiatku sezóny, keďže máme nízku početnosť hráčov ročníka 2001 a 2002. Touto ústretovou spoluprácou sme tak zabezpečili chalanom hrať súťaže podľa ročníku narodenia a nemuseli sme spájať kategórie,“ ozrejmuje situáciu Zambová. Cieľom tejto spolupráce bolo zabezpečiť hráčom odohrať súťaže podľa ročníku narodenia a vyhnúť sa spájaniu kategórií. Pre spojené celky ide o novú skúsenosť, preto sa nekladie až taký dôraz na výsledky.
Žiaci bojujú momentálne s mestským rivalom, družstvom B.S.C. Bratislava o šiestu priečku. V súťaži je celkovo deväť družstiev, z toho dve hrajú mimo poradia, keďže majú v kádri starších hráčov. „Výsledky samozrejme sledujeme, taktiež naše poradie v tabuľkách, máme však hlavne interné ciele v obidvoch družstvách, ktoré chceme počas tejto sezóny splniť. V žiadnom prípade si nemyslím, že nám niečo odchádza pred očami, ak nevyhrávame každý zápas. A už vôbec si nemyslím, že sme poddimenzovaným tímom. Skladba nášho družstva je náročná, pracujeme denne na svojom zlepšení. Verím a viem, že šikovní hráči uspejú a presadia sa v nasledujúcich rokoch v ďalších kategóriách,“ hodnotí priebeh súťaže Zambová. Senecká trénerka dodáva, že v spoločnom družstve majú niekoľko talentovaných hráčov ako Ibaru, Mrviša alebo Filipoviča. Náročná logistika však zapríčinila, že zo seneckého družstva nastupuje v tejto kategórii iba ročník 2002. „Máme za sebou niekoľko kvalitných zápasov a aj niekoľko výhier,“ dodáva Rebrošová.
U mladších žiakov je situácia úplne odlišná, do súťaže sa prihlásili iba štyri tímy, z ktorých tri bojujú o postup na finálový turnaj o majstra Slovenska. Spoločné družstvo je v tejto kategórii outsiderom, ale je na nich vidieť snahu o zlepšenie zo zápasu na zápasu. Ako hovorí trénera Karlovka: „Len víťazi prehrávajú a verím, že trpezlivosť a vytrvalosť ruže prinášajú a ak budú chlapci takto pracovať, dotiahnu to ďaleko. Kde iní skončia, oni budú víťazí.“ Rebrošová vidí výhodu konkurentov, ale zároveň zhodnocuje fakt, že pravdepodobne v západnej oblasti je všeobecne málo hráčov narodených v roku 2002 vzhľadom na nízky počet prihlásených družstiev. Ciele pre túto sezónu boli teda jasné – doplniť početnosť v oboch kategóriách, vytvoriť optimálnu spoluprácu so Sencom, stabilizovať výkony družstiev, zvyšovať individuálny herný výkon hráčov v jednotlivých kategóriách hlavne u tých, ktorí majú basketbalový cieľ a chuť na sebe pracovať.
Trénerka Karlovky dodáva, že v prvom rade je spokojná so spoluprácou medzi dvoma klubmi, keďže je to organizačne a časovo veľmi náročné: „Aj napriek tomu, že chalani spoločne trénujú iba v predzápasových tréningoch a sú spoločne na zápasoch, prípadne na sústredeniach, ktoré pre nich organizujeme, súdržnosť v družstvách hráčov Karlovky a Senca je cítiť aj vidieť. Táto spolupráca sa začína prejavovať aj na ihrisku a my sa zlepšujeme ako družstvo žiakov a ako družstvo mladších žiakov. Krok po kroku postupujeme a zvyšujeme naše skóre v zápasoch. Z basketbalového pohľadu musíme zapracovať na individuálnych herných činnostiach jednotlivca, samozrejme aj na základoch herných kombinácií, čo je momentálne náplňou našich tréningov. Z trošku iného basketbalového pohľadu chceme popracovať na samotnom prístupe hráčov k tréningom, zápasom a samotnému basketbalu. Taktiež vo svete plnom vysokých nárokov kladených na samotné deti je ich túžba byť najlepším vytvára prostredie, kde zabúdajú na dôležité obetovať sa pre tím, pre spoluhráčov a ťahať za rovnaký povraz.“ Rebrošová pridáva svoj pohľad: „Chlapci napriek prehrám sa nevzdávajú, pracujú na sebe, rodičia ich podporujú a tešia sa z každej vydarenej akcie.“
Do niektorých zápasov žiakov nastupuje Matúš Pukančík odchovanec Malaciek, ktorý aktívne trénuje so staršími žiakmi Karlovky. Od neho sa podľa Zambovej očakáva, že bude tvorcom hry a pomáhať svojim spoluhráčom. Je si vedomý svojej úlohy a snaží sa ju plniť na zápasoch. Taktiež pendlujú hráči z mladších žiakov do žiakov, aby získavali stále viac skúseností, ako Antal, Bariak, Petruf, Šlosár alebo Čechmánek, ale to si musia podľa slov trénerky zaslúžiť. Tiež stojí za zmienku informácia, že družstvo, ktoré navštevujú aj hráči ročníka 2000 a rozhodli sa začať venovať basketbalu aj napriek tomu, že majú 1 - 2 ročné skúsenosti v porovnaní s ich rovesníkmi, ktorí hrajú basketbal 5-6 rokov. Každý hráč v Karlovke a špeciálne v našom družstve má preto priestor začať hrať basketbal a robiť to, čo miluje. Momentálne sa teda v družstvách bojuje s početnosťou a hlavne snahou doplniť kategórie o ďalších šikovných hráčov, aj preto touto formou sa snažia Zambová prilákať záujemcov, ktorí sú narodený v roku 2001 alebo 2002, aby prišli pozrieť na tréning a pripojili sa k družstvu. Samozrejme s úsmevom dodáva, že o flákačov nemá záujem.
Ako funguje spolupráca medzi jednotlivých trénerkami? „S trénerkou Dizy Zambovou sme si povedali stratégiu, cieľ, čo chceme s chlapcami dosiahnuť a čo ich chceme naučiť. V podstate riešime spoločne obe kategórie, kde ona je hlavnou trénerkou a ja asistentkou v kategórii žiaci a v mladších žiakoch je to naopak. Jej odborné vedomosti mi veľmi pomáhajú v zlepšovaní tréningového procesu. Dôležitá je podpora rodičov, máme dohodnutý plán tréningov v BA na Karloveskej, resp. na Majerníkovej a naopak v Senci. Snažíme sa učiť hráčov byť samostatnými a seneckí chodia na piatkové tréningy do BA sami hromadnou dopravou, naspäť ich vezú rodičia,“ hodnotí pozitívnu spoluprácu Rebrošová. V čom je spolupráca s Karlovkou prospešná pre Senec? „Preferujem názor, že najlepší tréning je zápas a moji seneckí hráči hrajú v podstate každý víkend. Kvalita tréningov, odbornosť, nadšenie, profesionálny pristup Dizy Zambovej je aj pre mňa neustály zdroj inšpirácie a motivácie,“ dodáva na záver trénerka GABBO Senec.
Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk